20.02.19 --
Třetí ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje

Vyhlašovatel soutěže, kterým je MPO ČR věří, že řada podniků, živnostníků, stavebních firem, obcí a měst a také studentů a žáků přijme výzvu přihlásit se i letos do soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Vítězové z každé kategorie ocení paní ministryně průmyslu a obchodu ČR diplomem a hodnotnými cenami v červnu 2019 v Senátu Parlamentu ČR.
Hlavním cílem této soutěže je nejen osvěta, ale i prezentace příkladů dobré praxe úspěšných českých firem, které v oběhovém hospodářství nalezly svou podnikatelskou příležitost. Z odpadních materiálů získávají suroviny pro vlastní výrobu a jsou se svými výrobky na trhu úspěšní. Těsnění, izolace na dům, ale také brýle, paddleboard či snowboard je možné vyrobit z toho, co už někdo jiný vyhodil. Dokazuje to právě soutěž Přeměna odpadů na zdroje, která už třetím rokem inspiruje firmy a jednotlivce ke kreativnímu přemýšlení, jak použité materiály znovu využít.
Loni se v soutěži sešlo více než 170 projektů. Kromě výrobních podniků se zapojili i žáci základních, středních i vysokých škol. Mezi přihlášenými projekty se objevila například houpačka z použitých dětských bobů, či aktivní gumový prach, kdy firma Lavaris rozemlela granulát z vyřazených pneumatik a dalšího gumárenského odpadu do mikronizované podoby, a znovu jej použila, například v automobilovém průmyslu na koberečky, těsnění nebo částečně do nových pneumatik. Nad tématem využití druhotných surovin se loni zamysleli i žáci základních škol a jedním z oceněných projektů byli recykloboti, sochy robotů vyrobených z elektroodpadu.
V prvním ročníku soutěže zase zabodovala česká rodinná firma Replast, která z recyklovaných PVC kabelů vyrábí podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Rolling Stones či Lady Gaga a čeští řidiči se s jejich výrobky denně setkávají na silnicích a dálnicích v podobě zpomalovacích retardérů, vodicích prahů a podstavců na provizorní značky.
Kdo vyhraje 3. ročník soutěže se dozvíme na slavnostním vyhlášení letos v červnu. Uzávěrku přihlášek stanovilo MPO na konec března 2019 (viz https://druhotnasurovina.mpo.cz/).
 
 
 
Jste 139912. návštěvník našeho webu.