ASOCIACE
ČESKÉHO
PAPÍRENSKÉHO
PRŮMYSLU
jazyk CZ language EN
hledat
třetí ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje

třetí ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje

20.02.2019

Vyhlašovatel soutěže, kterým je MPO ČR věří, že řada podniků, živnostníků, stavebních firem, obcí a měst a také studentů a žáků přijme výzvu přihlásit se i letos do soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Vítězové z každé kategorie ocení paní ministryně průmyslu a obchodu ČR diplomem a hodnotnými cenami v červnu 2019 v Senátu Parlamentu ČR.

Hlavním cílem této soutěže je nejen osvěta, ale i prezentace příkladů dobré praxe úspěšných českých firem, které v oběhovém hospodářství nalezly svou podnikatelskou příležitost. Z odpadních materiálů získávají suroviny pro vlastní výrobu a jsou se svými výrobky na trhu úspěšní. Těsnění, izolace na dům, ale také brýle, paddleboard či snowboard je možné vyrobit z toho, co už někdo jiný vyhodil. Dokazuje to právě soutěž Přeměna odpadů na zdroje, která už třetím rokem inspiruje firmy a jednotlivce ke kreativnímu přemýšlení, jak použité materiály znovu využít.

Loni se v soutěži sešlo více než 170 projektů. Kromě výrobních podniků se zapojili i žáci základních, středních i vysokých škol. Mezi přihlášenými projekty se objevila například houpačka z použitých dětských bobů, či aktivní gumový prach, kdy firma Lavaris rozemlela granulát z vyřazených pneumatik a dalšího gumárenského odpadu do mikronizované podoby, a znovu jej použila, například v automobilovém průmyslu na koberečky, těsnění nebo částečně do nových pneumatik. Nad tématem využití druhotných surovin se loni zamysleli i žáci základních škol a jedním z oceněných projektů byli recykloboti, sochy robotů vyrobených z elektroodpadu.

V prvním ročníku soutěže zase zabodovala česká rodinná firma Replast, která z recyklovaných PVC kabelů vyrábí podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Rolling Stones či Lady Gaga a čeští řidiči se s jejich výrobky denně setkávají na silnicích a dálnicích v podobě zpomalovacích retardérů, vodicích prahů a podstavců na provizorní značky.

Kdo vyhraje 3. ročník soutěže se dozvíme na slavnostním vyhlášení letos v červnu. Uzávěrku přihlášek stanovilo MPO na konec března 2019 (viz druhotnasurovina.mpo.cz).

nastavení cookies Asociace českého papírenského průmyslu Asociace českého papírenského průmyslu
Dělnická 213/12, 170 00 Praha 7
tel: +420 724 095 844
e-mail: acpp(***antispam***@***antispam***)acpp(***antispam***.***antispam***)cz