ASOCIACE
ČESKÉHO
PAPÍRENSKÉHO
PRŮMYSLU
jazyk CZ language EN
hledat
aktuální situace v papírenském odvětví

Aktuální situace v papírenském odvětví

19.10.2021

Český papírenský průmysl v současné době zajišťuje svoji produkci na dlouhodobě stabilizované úrovni s tendencí k mírnému zvyšování výroby.

Surovinově je obor průmyslu papíru a celulózy v podstatě zajištěn. Hlavními surovinami je dřevo, kterého není nedostatek, a sběrový papír, jehož dodávky se rovněž stabilizovaly. Nejasný výhled je v oblasti chemikálií potřebných pro papírenskou výrobu a v oblasti energií, největší problémy jsou však v oblasti logistiky (doprava, nedostatek kamionů a kapacit v oblasti zámořské přepravy). Spíše než nedostatek základních surovin se projevuje negativně výrazný vzestup jejich cen, i když v posledních dnech výhledy signalizují zlepšování situace.

Pokrytí tuzemské potřeby v oboru papírů, kartonů a lepenek je napjaté, ale především z toho důvodu, že tuzemská spotřeba je kryta převážně importem, a to nejvíce v oblasti grafických (tiskových) papírů a hygienických papírů, jejichž produkce je v tuzemsku minimální. Celkově činí produkce papírenského průmyslu v ČR cca 900 tis. t ročně (nadpoloviční část je exportována), dovozy činily vloni 1,436 mil. tun a tuzemská spotřeba byla zhruba 1,45 mil. tun. Na spotřebitele v tiskařském oboru i v odvětví obalového průmyslu pak dolehl v pololetí tohoto roku především velký vzestup cen materiálů, daný zvýšenou celosvětovou poptávkou, a také prodloužení dodacích lhůt. Ceny se však v posledním čtvrtletí opět stabilizují.

nastavení cookies Asociace českého papírenského průmyslu Asociace českého papírenského průmyslu
Dělnická 213/12, 170 00 Praha 7
tel: +420 724 095 844
e-mail: acpp(***antispam***@***antispam***)acpp(***antispam***.***antispam***)cz